Hanbím sa

Autor: Steven Nagy | 8.11.2007 o 4:06 | Karma článku: 14,35 | Prečítané:  5997x

Michal Palin s kamerou na tej zabíjačke , ktorú tak dobre rozobral kolega blogér Martin “Poldo” Poliačik, vraj urobil Slovensku posledne negatívnu reklamu. Nevidel som to, ale tí čo to videli vraj im bolo z toho špatne. Neverím, že až tak špatne, ako mne včera večer a myslím si, že aj iným krajanom, čo videli včerajšiu epizódu "A place in Slovakia: Chaos At the Chateau", ktorú vysiela štátny Austrálsky kanál ABC každú stredu - celkove šesť epizód o šiestej večer.Manželia - Angličania Dave a Ann Darrel po dlhom hľadaní zakúpili starý rozpadávajúci sa kaštieľ v Šalgovciach pri Piešťanoch a po strašných útrapách a výdavkoch v snahe ho pretvoriť na exluzívny hotel dali to do pekného poriadku.
Kaštieľ je na pohľad skutočne pekný a je prínosom pre Šalgovce a Slovensko. Manželia najali francúzskeho kuchára manažéra menom Thiery, lebo sami nemali skúsenosti s manažmentom hotela, zamestnali miestny personál.
Ann si obľúbila dve šteňatá, ktoré pomenovali Kabana a Dolče a sa stali jej miláčikmi. Učila sa slovensky, veľmi tam chcela zapadnúť...
Rôzne ťažkosti, problémy medzi sebou a personálom... bola to zábavná podívaná. Hotelík na slušnej úrovni. Tešil som sa na každú epizódu, až na ošarpané domy v blízkosti hotela, keď sa tam náhodou zatúlala kamera. Celkove to nebolo až tak zlé....ale včera večer ukázali veľmi tienistú stránku svojho okolia.
Začalo sa to ako Ann Darrel zistila, že niekto z personálu je zlodejom. Mizli príslušenstvá z izieb a alkohol z baru. Ukazovala asi štyri fľaše, ktoré boli skoro prázdne. Vodka, brandy, víno, ktoré niekto z personálu kradol. Nemali žiadnych hosťov, nemala byť žiadna strata alkoholu. Ann nastražila aj dve fľaše, z ktorých zmizol alkohol. Zvolala aj malú konferenciu a tam so svojou ešte špatnou slovenčinou sa snažila vysvetliť, že nie je "happy". Dokonca im navrhla, aby ak niekto niečo vie, aby vložil v písomnej forme do ozdobnej porcelánovej škatuľky, ktorú nechala v chodbe na stole. Ani po pár dňoch tam nenašla žiadny odkaz....
Prvýkrát čo hotel otvorili, Dave a Ann išli preč na noc. Krátky výlet.
V tú noc sa prihodila ďalšia nepríjemnosť. Tej noci im ukradli záhradný nábytok, kvety a polámali jedličky v kvetináčoch ktoré boli ťažké na odnesenie. Boli z toho veľmi zronení. Prišla vyšetrovať aj polícia.
V snahe vylepšiť návštevnosť, zavolali na pohostenie a la fresco podnikateľov z obce a okolia pred hotelom. Predtým však poprosili miestneho roľníka, čo tam okolo nich skoro denne vozil hnoj, cez prístupovú cestu, ktorá patrila im, aby aspoň na to popoludnie si dal voľno. On sľúbil. Na pohostenie sa pripravovali niekoľko dní, chceli to mať vzorné. Ten poľnohospodár svoj sľub nedodržal.
Počas pohostenia tam prešlo ako som napočítal aspoň štrnásť, nákladných áut, traktorov, vlečiek.... hnoj sa vozil ďalej, smrad a prach. Ako keby naschvál. Ann sa veľmi ospravedlňovala svojim hosťom, ktorí mali robiť reklamu jej podniku.
Dúfal som, že to bude koniec tým trapasom, ale prišlo čosi ešte horšie.
Tie dve šteňatá, ktoré Ann tak milovala...sa kamsi zatúlali. Hľadala ich celý deň, nič...nasledovný našli prvého obeseného a po pár hodinách druhého zabitého v priekope. Plakali všetci, aj Thiery.
Ann s vzlykom: "Ako mohol niekto zabiť také malé stvorenia, ktoré neurobilo nikomu nič...však nevie ani hovoriť"
Ku koncu epizódy kamera striedavo ukazuje jej manžela a Thieryho ako kopú v záhrade hrob pre psíkov a Ann v hoteli na pohovke celá uplakaná, medzi inými hovorí:
"Priniesli sme so sebou peniaze, jedlo, šaty, zamestnanie, nádej, vylepšili sme prostredie. V hociktorej krajine tretieho sveta trebárs v Afrike...keby sme niečo takého vybudovali..čo aj chatrč...by nás za to milovali... Nechceli sme aby nás milovail, nechceli sme aby nás nenávideli......Ann naznačila v závere, že uvažujú to všetko predať.

Ostal som pred obrazovkou ako omráčený..... už sa tak na ďalšiu epizódu neteším.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dezinformácie pri epidémii tu už boli. Na konci tiekla krv

Odhaliť sprisahanie dokázal aj opitý zo psej búdy.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.


Už ste čítali?