Delfín Nari

Autor: Steven Nagy | 18.2.2009 o 6:00 | (upravené 30.4.2011 o 7:32) Karma článku: 11,32 | Prečítané:  2607x

Austrálčania sú dosť známi ich vzťahom k zvieratám či už na suchej zemi alebo v mori.  Ich odmietavý postoj a neustály zápas s Japoncami k vôli ich lovu veľrýb a delfínov je dobre dokumentovaný.  Je to možno tým, že väčšina ich žije v blízkosti prírody, ju maju radi a snažia  sa jej  porozumieť a žiť s ňou v harmónii. Niekedy ohromia svojou snahou zachraňovať zvieratá ktoré by inde určite skončili na jatkách a konzervách... Ktorá iná krajina by napríklad zachránila raneného žraloka? A v tomto momente sa v Austrálii odvíja dojemný príbeh 12 ročného delfína menom Nari.


Blízko Brisbane je ostrov Moreton  s rezortom Tangalooma. K nemu z oceána denne pripláva  skupina 11 divých delfínov  kde sa hrajú s ľudmi a aj prijímajú od nich potravu. Nič zvláštneho, takých miest okolo Austrálie je viac. Delfíny za ľuďmi nechodia k vôli jedlu. Ten tvor je vo vode bleskurýchly, loví v spolupráci s svojimu druhmi vo svorke ako vlci. Pre neho chytiť rybu nie je žiadny problém. Videl som niekoľkokrát ich vystúpenie v Sea World a bol som viac ako udivený ich inteligenciou.  Je nespočetné mnoho dokumentovaných  prípadov, keď delfiny v núdzi pomohli človeku - pomohli topiacim, bránili ho pred žralokom atď.   Delfín je jeden z najbližších tvorov k človeku,  nie je to ryba, má teplú krv ako my, rodí presne ako my placentou, má mliečko ... je to cicavec. Možno presne ako človek vyhľadáva priateľstvo a miluje dotyk a lásku iného tvora podobne  ako pes miluje človeka. Niet  potom divu, že človek urobí všetko čo môže aby na oplátku pomohol tomuto svojmu  morskému druhovi.
Minulý týždeň v piatok v Austrálskej TV  boli zábery jedného z tej skupiny jedenástich delfínov z Tangaloomy, ktorý mal otrasné rany na chrbte a pri hlave. Pravdepodobne ho poranil žralok.  Dostal meno Nari.  Ľudia boli z tých rán zhrození a ihneď  kontaktovali miestnu TV stanicu ktorá potom zprávu preniesla do celej krajiny a možno aj sveta. Bohužiaľ Nari sa už neukázal ďalšie dni a ľudia s ľútosťou konštatovali, že pravdepodobne podľahol svojim zraneniam.
Nari sa však na veľké potešenie všetkých  objavil v pondelok večer!  Ako keby bol vedel, že dostane pomoc, nechal sa zajať a bol prenesený  loďou do Sea World na Gold Coaste, kde majú niekoľkých delfínov, dobré skúsenosti s ich opaterou, majú výborných odborníkov na morské tvory a  dostalo sa mu  ošetrenia. Po  40 minútach  operácie, antibiotík a pochopiteľne dobrého jedla, Nari bol v lepšej situácii. Podľa veterinárov je v dobrom stave, vypadá dobre a bude  prepustený  z liečenia  medzi svojich druhov behom štyroch až šesť týždňov.
Cynik by povedal “No a čo...svet je plný o moc väčších tragédií a tie nikto nespomína”  Alebo “To majú z toho, že vtedy pomohli tomu žralokovi a teraz sa im ten takto odplatil”
A môj názor? Ja si myslím, že cynik do istej miery má pravdu ale komu by vadili takéto, čo iba  malé  gestá  láskavosti k inému tvoru, ktoré v konečnom dôsledku napomáhajú budovaniu  lepšieho  vzťahu  človeka  k človeku....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na Covid 19

Bardejov a Oravu čaká plošné testovanie.

Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.


Už ste čítali?