Tajomný Milionár

Autor: Steven Nagy | 9.3.2010 o 5:50 | (upravené 28.3.2011 o 1:58) Karma článku: 12,36 | Prečítané:  3565x

Tento blog som napísal už dávnejšie, ale vtedy sa mi nezdal aktuálny alebo hodný ho s niekým zdielať. Až doteraz. Prečo? ... O tom neskôr.

Austráliu občas navštevuje multimiliardár Írskeho pôvodu.  Nazvime ho Jack O'Hara. Dnes žije v USA.  Svoj obrovský majetok  nahromaždil v Singapúre, kde začal pred 40 rokmi  obchodovať s cigaretami a alkoholom, keď Singapúr bol nezávislým prístavom. Vtedy Austrália bola tenisovou veľmocou.  Jack sa zoznámil s hviezdami tenisu ako Laver,  Newcombe, Rosewall, Sedgman.  Ten posledný  sa s ním skamarátil a ho raz pozval na návštevu do Brisbane. Tak  sa mu tam zapáčilo, že si  kúpil jednoduchý  byt a chodieva každý rok  do Austrálie.  Je svojím spôsobom excentrický.  Cestuje anonymne, jednoducho oblečený, v economy class.  Môže vedľa vás sedieť  v lietadle a ani by ste nevedeli, že je to miliardár.    Chodí po svete, pozoruje  ľudí a život,  rozdáva peniaze  v miliónoch.. Pred pár rokmi daroval  pre CSIRO (Austrálska  vedecká organizácia) na výskum  60 miliónov dollárov.   Ale  ak chcete jeho pomoc, nesmiete ísť za ním. On  je ten, kto skúma a sleduje a sa rozhoduje kto dostane a koľko.  Jeho cieľ je rozdať svoje bohatstvo do posledného centa do dňa keď zomrie.  Obdivuhodný jedinec.

Bezdomovec a jeho druh.Nie je však jediný. Cez známeho sa mi dostal do vedomia ešte neskončený príbeh o jednom  ešte záhadnejšom filantropovi, ktorý  zrejme si želá byť navždy utajený. Dúfam, že tu svojimi riadkami nezverejňujem niečo, čo  malo ostať utajené. A to, čo tu napíšem je len hrubý možno nepresný obrys   udalostí doteraz, lebo záhada ešte stále pokračuje.
V Austrálii, asi pred rokom boli doručené pozvánký pre skupinu asi dvesto ľudí. Pozvánka bola krásne prezentovaná, aj s ponukou odvozu pozvaného ale aj s prosbou o diskrétnosť a sľubom príjemného prekvapenia.  Bola to neobyčajná pozvánka na krátky meeting v jednej z mnohých konferenčných miestností, ktoré sa dajú prenajať. Málokto odmietol túto záhadnú ponuku.   K pozvánke bol pripnutý predplatený voucher na   prevoz, keď bolo nutné lietadlom, taxíkom, prípadne ubytovanie ako aj miestenka v sále.
Po občerstveniach v lobby sa nechápaví pozvaní premiestnili do sály a zasadli na svoje miesta.
Stĺmili sa svetlá a na javisko vystúpila  osoba.  Vraj  zastupuje anonymného filantropa, ktorému je každý prítomný hosťom a  ktorý sedí  medzi hosťami.  Podľa neho táto osoba strávila istý čas  po uliciach miest Austrálie. Mal na to celý štáb diskrétnej  ochránky a bol patrične oblečený ako pozoroval ľudí.  Ako sa s nimi stýkal  a tých, čo urobili na neho dojem, nezáleží aký dojem,  vybral si a pozval na toto krátke posedenie.   On to urobil veľmi dôkladne. Ponevieral sa po večerných uliciach, podnikoch,  staniciach, všade kde mal možnosť si dôverne podebatiť  s širokým spektrom ľudí.  Jeho  štáb potom pozisťoval detaily o tých osobách, ktorú Mr. X  vybral....  Z asi tristo skúmaných  potom  vylúčili asi tretinu, ktorí sa mu videli z rôznych príčin nevhodní a ostatní dostali  pozvánku.
Pod  každým sedadlom bola pripnutá obálka, s dokumentom vo vnútri,  s  menom osoby  na miestenke, kde neznámy filantrop požadoval diskrétnosť. Bola tam pripnutá aj plastická kartička s číslom.  
Pozvaní boli oboznámení s málo faktami o pozadí filantropa, akurát, že sú  dedičmi  veľkých obnosov, ktoré im budú doručené  krátko po úmrtí záhadného Mr. X. V obálke bol aj dokument, ktorý požadoval diskrétnosť a súhlas s prijatím majetku, ktorý účastníci mali podpísať a podať  po ukončení tohto prekvapenia.
Nevie sa o akú sumu sa jedná, a tiež výška darovaných obnosov závisí na okolnostiach jednotlivcov, ako vek, zdravie majetnosť atď.   

A tu prichádzam k  mojej pohnútke, prečo toto uverejňujem až teraz.  Bol som totiž prekvapený, že  niečo veľmi podobné sa robí  teraz.  Verejne!
Bol som milo prekvapený  Austrálskou  TV a  programom pod titulkom Secret Millionar, (Tajomný Milionár).  Boli to hodinové programy -  raz za týždeň.
Reality show o  majetných ľuďoch, ktorí sa rozhodnú rozdať časť svojho majetku chudobným.  Krátko popíšem poslednú epizódu...
Kamera predstavuje filantropa a diskrétne ho sleduje hneď od úvodu. Prv jeho rezidenciu, autopark, nádhernu záhradu a bazén,  príjemnú manželku a deti.
Sleduje ho do board room a trošku “nakukne”  do pozadia zdroja jeho príjmov. Tam svojim poradcom a členom vedenia prehlási, že bude desať dní  “incomunikado”
On sa rozhodne ísť do ešte neurčeného mesta  krajiny,  - a to mesto sa losuje...aby rozdal kus svojho majetku. Tomu poslednému ktorého tu spomínam vybrali mesto Melbourne. Zaletel tam a prenajal si lacný ošarpaný  byt vo  veľmi skromnej  štvrti zvanej Fitzroy.   Tú štvrť dobre poznám aj ja. Tam som pôsobil asi sedem rokov.  Tam mal stráviť bez komunikácie s rodinou alebo svojou firmou desať dní. Prezliekol sa do jednoduhých šiat a vybral sa do ulíc.  Navštívil rôzne inštitúcie, kde sa starali o bezdomovcov, postihnutých, atď, proste ľudí na okraji spoločnosti a tam, aby zapadol medzi nich  sa ponúkol ako pomocník v kuchyni, atď.  Takto sa skamarátil s rôznymi zamestnancami a indivíduami.
Bolo to veľmi zaujímavé....
Poslednú noc skoro nespal. Tak bol presiaknutý emóciami z toho čo videl a skúsil. Sadol si za stôl a sa rozhodoval komu dať čo, koľko prispieť.. Napísal niekoľko šekov v hodnote od 10 000 do 70 000 Austrálskych dolárov.  No a najkrajší bol záver,  v nasledujúci deň,  keď ponavštevoval po jednom všetky miesta kde pracoval a kde už mal známych. Že vraj sa prišiel rozlúčiť, lebo sa vracia domov k rodine. Na obrovské prekvapenie navštívených sa odhalil kto on je. Potom vyťahoval  z kapsy a rozdával tie šeky neveriacím chudákom.
Tie slzy, gestá, vďaky a prejavy lásky oddanosti na tvárach obdarovaných sa nedajú popísať.
On bol na mäkko tiež. Vraj nič sa v jeho živote ani nepriblížilo tomu čo sa týka toho, čo práve zažil a nič nie je krajšie v živote ako dať nádej tým, ktorí tú nádej už skoro stratili.  Nádhera!!!!

Musím sa priznať.... Aj ja som bol na mäkko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na Covid 19

Bardejov a Oravu čaká plošné testovanie.

Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.


Už ste čítali?