Najkrajší kút našej planéty

Autor: Steven Nagy | 13.12.2005 o 1:50 | (upravené 30.9.2011 o 5:17) Karma článku: 10,68 | Prečítané:  3874x

Raz sa ma ktosi spýtal, ktorý kút sveta považujem za najkrajší. Napísal som si všetky pamätihodné miesta ktoré som navštívil na kus papiera.  Môj zoznam sa postupne zúžil na vodopády - Iguazú.

Vodopády IguazúVodopády IguazúSteven Nagy

Mnohí ale nie sú si istí, čo to je, to Iguazú. Slovko Iguazú pochádza zo slovníka Juhoamerických indianov kmeňa Gauarní, v ktorom y = voda a guasu = veľka, -  napájaná riekami Paraná a Iguacu.


Väčšia rieka ako Paraná je v Južnej Amerike už iba Amazonka. Objem vody Dunaja v Bratislave vynásobte tromi a to je množstvo, ktoré padá týmto zázrakom prírody. V období daždov sa zo 70 metrovej výšky hrnie 6500 kubíkov vody za sekundu v sústave asi 300 vodopádov, ťahajúcich sa v dĺžke 2.7 km!


Samozrejmé že Brazílía a Argentína, ktorých táto rieka oddeľuje, využili túto obrovskú silu na postavenie spoločnej vodnej elekrárne Itaipu.


Zážitky z pozorovania tohoto mohutného prírodného vodného diela prístupného z Brazílskej aj z Argentínskej strany sú pre návštevníka nezabudnuteľné. Teplá klíma a vlhký vzduch s jemným vodným oparom vytvára v tomto priestore takú mikroklímu, aká neexistuje hádam nikde na svete. Je tu flóra a fauna úžasných tvarov a druhov, veľkosti a rozmanitosti.


Vodopády Iguazu sú tým miestom na tejto zemi, ktoré ja označujem za najkrajšie na svete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?