Austrálska a svetová kuriozita.

Autor: Steven Nagy | 2.3.2007 o 5:10 | (upravené 12.3.2013 o 12:35) Karma článku: 12,68 | Prečítané:  3322x

Predstavte túto scénu: Máte svoju živnosť, ťažko robíte, aby ste si uživili rodinu a seba, ale štát na vás uvalí také nezmyselné dane a kvóty, že keby ste sa ich držali, je len nad slnko jasné, že zakrátko budete na mizine. Dodržať však musíte - lebo štát zaviedol veľmi striktný systém kontroly. Čo by ste urobili? Austrálsky farmár Casley mal asi 300 km severne od Perth farmu o rozlohe z hruba 75 štvorcových kilometrov. V novembri roku 1969 dostal smiešne nízku kvótu na odber pšenice. Tá by ho bola ekonomicky úplne zničila. Z príjmov by nezaplatil ani len úroky na pôžičku na jeho štyri traktory. Jeho protesty vláda zamietla a reálne mu hrozilo, že jeho pozemky prepadnú krajine. Farmár zvolal svoju rodinu na malú „konferenciu“. Po mnohých hodinách zanalyzovali všetky možnosti a rozhodli sa pre jednu najzaujímavejšiu: Vytvoriť si vlastnú krajinu a sa odlúčiť od Austrálie....... Zdá sa to na hlavu padnuté a nemožné?Dňa 21. apríla 1970 sa farmár Casley oficiálne odtrhol od Austrálie a vyhlásil nezávislosť. Seba vyhlásil zaHlava krajiny princa Leonarda, manželku princeznú, členov svojej rodiny za ministrov kultúry, turizmu, námorníctva(pritom sú vo vnútrozemí), obrany, atď.

Navrhli si vlastný emblém - Hut River Province, začali vydávať známky, medaile, vydávať vstupné víza, vyrábať suveníry pre turistov a dnes, v dobe elektronickej komunikácie, majú aj svoju web stránku na ktorej sa môžete dozvedieť viac o histórii a súčasnosti tejto kurióznej krajiny, ako i o tom, že v apríli principalita bude oslavovať 37. výročie svojej nezávislosti.

Lokacia Nie som si istý, ako vážne túto krajinu berie Austrália a ostatný svet, možno iba ako malinkú vyrážku na pokožke, ale farmár Casley je tolerovaný a zrejme z turizmu má lepší príjem, ako z farmárčenia.
Mňa osobne táto pseudokrajina zaujala pred rokmi v súvislosti s jedným našim krajanom.
V čase, keď sa to stalo, som sa o tom dočítal v Hlase domova - krajanských novinách vydávaných v Melbourne Petrom Radom (známy textár Marty Kubišovej, ktorému som občas pomáhal s úpravou slovenského textu).
Čo sa stalo ?
Ešte za totality, keď vycestovať z Československa bolo komplikovanejšie, ako sa dnes vyhnúť daniam :-), jeden náš krajan - chytrák - niekde v tlači (vtedy ešte nebol internet) objavil túto krajinu a začal sa o ňu zaujímať. Vymenil si s princom Leonardom niekoľko listov a ten ho ustanovil honorárnym konzulom Československa svojej principality Hut River. Jeho snahu cestovať na západ alebo dokonca do Hut River efektívne maril režim. Pán honorárny konzul sa však nevzdával a nechal si od princa vystaviť diplomatický pas. Krásny, oficiálne prezentovaný diplomatický pas. A s týmto pasom sa potom jedného pekného dňa objavil pri hraničnom prechode v západných Čechách s úmyslom zájsť si do Západného Nemecka. Pohraničníci zvedavo skúmali a prezerali pas diplomata neznámej krajiny a napokon bezradne kolektívne pokrčili ramenami, a aby nedošlo k diplomatickému maléru, pustili ho. A takto sa náš pán “diplomat” ocitol za železnou oponou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dezinformácie pri epidémii tu už boli. Na konci tiekla krv

Odhaliť sprisahanie dokázal aj opitý zo psej búdy.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.


Už ste čítali?