Austrálska a svetová kuriozita.

Autor: Steven Nagy | 2.3.2007 o 5:10 | (upravené 12.3.2013 o 12:35) Karma článku: 12,68 | Prečítané:  3316x

Predstavte túto scénu: Máte svoju živnosť, ťažko robíte, aby ste si uživili rodinu a seba, ale štát na vás uvalí také nezmyselné dane a kvóty, že keby ste sa ich držali, je len nad slnko jasné, že zakrátko budete na mizine. Dodržať však musíte - lebo štát zaviedol veľmi striktný systém kontroly. Čo by ste urobili? Austrálsky farmár Casley mal asi 300 km severne od Perth farmu o rozlohe z hruba 75 štvorcových kilometrov. V novembri roku 1969 dostal smiešne nízku kvótu na odber pšenice. Tá by ho bola ekonomicky úplne zničila. Z príjmov by nezaplatil ani len úroky na pôžičku na jeho štyri traktory. Jeho protesty vláda zamietla a reálne mu hrozilo, že jeho pozemky prepadnú krajine. Farmár zvolal svoju rodinu na malú „konferenciu“. Po mnohých hodinách zanalyzovali všetky možnosti a rozhodli sa pre jednu najzaujímavejšiu: Vytvoriť si vlastnú krajinu a sa odlúčiť od Austrálie....... Zdá sa to na hlavu padnuté a nemožné?Dňa 21. apríla 1970 sa farmár Casley oficiálne odtrhol od Austrálie a vyhlásil nezávislosť. Seba vyhlásil zaHlava krajiny princa Leonarda, manželku princeznú, členov svojej rodiny za ministrov kultúry, turizmu, námorníctva(pritom sú vo vnútrozemí), obrany, atď.

Navrhli si vlastný emblém - Hut River Province, začali vydávať známky, medaile, vydávať vstupné víza, vyrábať suveníry pre turistov a dnes, v dobe elektronickej komunikácie, majú aj svoju web stránku na ktorej sa môžete dozvedieť viac o histórii a súčasnosti tejto kurióznej krajiny, ako i o tom, že v apríli principalita bude oslavovať 37. výročie svojej nezávislosti.

Lokacia Nie som si istý, ako vážne túto krajinu berie Austrália a ostatný svet, možno iba ako malinkú vyrážku na pokožke, ale farmár Casley je tolerovaný a zrejme z turizmu má lepší príjem, ako z farmárčenia.
Mňa osobne táto pseudokrajina zaujala pred rokmi v súvislosti s jedným našim krajanom.
V čase, keď sa to stalo, som sa o tom dočítal v Hlase domova - krajanských novinách vydávaných v Melbourne Petrom Radom (známy textár Marty Kubišovej, ktorému som občas pomáhal s úpravou slovenského textu).
Čo sa stalo ?
Ešte za totality, keď vycestovať z Československa bolo komplikovanejšie, ako sa dnes vyhnúť daniam :-), jeden náš krajan - chytrák - niekde v tlači (vtedy ešte nebol internet) objavil túto krajinu a začal sa o ňu zaujímať. Vymenil si s princom Leonardom niekoľko listov a ten ho ustanovil honorárnym konzulom Československa svojej principality Hut River. Jeho snahu cestovať na západ alebo dokonca do Hut River efektívne maril režim. Pán honorárny konzul sa však nevzdával a nechal si od princa vystaviť diplomatický pas. Krásny, oficiálne prezentovaný diplomatický pas. A s týmto pasom sa potom jedného pekného dňa objavil pri hraničnom prechode v západných Čechách s úmyslom zájsť si do Západného Nemecka. Pohraničníci zvedavo skúmali a prezerali pas diplomata neznámej krajiny a napokon bezradne kolektívne pokrčili ramenami, a aby nedošlo k diplomatickému maléru, pustili ho. A takto sa náš pán “diplomat” ocitol za železnou oponou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Je to ako manželstvo. Vlhovci sa dohodli s Magonim

Slovenka povedala, že ho potrebuje.

Komentár Zuzany Kepplovej

Rešpektovať najnovšie poznatky? Fuj, aké liberálne

Neinformovanosti a dogme sa priznal rovnaký status ako poznaniu.


Už ste čítali?