Austrálska Veľká noc.

Autor: Steven Nagy | 8.4.2007 o 6:08 | (upravené 30.9.2011 o 4:39) Karma článku: 11,36 | Prečítané:  5296x

Pred pár dňami som dostal e-mail z Slovenska. Pridám tu záver: ....... "A chcela by som ešte vedieť, ako sa u vás v Austrálii oslavuje Veľká noc, resp. celé veľkonočné sviatky.. Pravdepodobne trochu inak, nakoľko u nás sú to aj tzv. sviatky jari, od čoho sa odvíja aj výzdoba /kuriatka, bahniatka.../" Katka Takže niečo o Austrálskej Veľkej noci.


Veľkonočné sviatky začínajú Veľkým piatkom a už ďalší utorok je pracovný deň. Podobne, ako pred Vianocami, obchody sú plné veľkonočného tovaru, ako čokoládové vajíčka a zajačiky.
Ako je iste známe, zajace v Austrálii nie sú veľmi populárne. Nakoľko nemajú prirodzených nepriateľov, sa hodne rozmnožili a sú považované za škodcov.
Bilby Ale ako by to pochopilo dieťa? Takže čokoládové zajačiky sú na predaj, ale už niekoľko rokov sa robí kampaň na prevýchovu populácie a zajkov by radi vymenili za domorodé zvieratko, ktoré sa trochu podobá zajacovi a tým je ušatý vačkovec zvaný bilby.
Už niekoľko rokov ich vyrábajú v čokoládovej podobe. Poster
Samotná Veľká noc sa neslávi ako v Európe. Najvýznamnejší deň nie je veľkonočný pondelok, ale veľkonočná nedeľa.
V nedeľu ráno rodičia poschovávajú po záhrade veľkonočné čokoládové vajíčka, zajkov a bilby. Deti už vedia, že v noci bol u nich bilby, uložil darčeky a začne sa po záhrade zhon. Potom si deti navzájom vymieňajú nájdené dobroty.
Na raňajky musia byť tradičné teplé, bielym cukrovým krížom ozdobené sladké buchty, ktoré obsahujú aj hrozienka.

Kolače

Po raňajkách sa ide do kostola. Neskôr rodiny a priatelia majú slávnostný obed.Imigranti z rôznych kútov sveta slávia veľkú noc podobne, ako keď ešte boli doma. Hlavne prvé roky. Nezabudnem na jeden z mojich prvých v Austrálii. Boli sme traja priatelia a samozrejme sme pochodili, korbáčikmi vyšibali a poliali vlastné manželky. Všade dobre pohostení. Po tretej návšteve, podgurážení "ohnivou vodou" sme uvažovali, ako zakončiť oslavy. Napadlo nás, že máme priateľa, ktorý ...hm ...ako by som ho tu nazval, bol....gay, homosexuál. Nám to nevadilo, je to fajn človek. On to sám netajil, tiež mal rád srandu.
Chlapi, ideme ho vyšibať! Korbáčiky schované za chrbtami, sme slušne zaklopali a len tak nič, ako keby len na krátku návštevu. No ale keď sme boli dnu za dverami, začala sa honička okolo kuchynského stola, šibanie a polievanie. Bola to neopísateľná sranda, keď Lacko výskal ako deva, drobčil krôčikmi, aby nám podnapitým dal šancu ho dobehnúť a my traja sme ho okolo stola honili, bičovali a polievali. Prijal to športovo, celkom nadšený, že sme si na neho spomenuli a toto že ešte teda nezažil. Dostali sme aj po vajíčkach.... Dodnes sa smejem, keď si na to spomeniem. Boli to jedny z najveselších osláv Veľkej noci tu u klokanov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Záchranárka: Keby bola jediná voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako ku covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.


Už ste čítali?