V roku 1797 novousadlíci blízko Sydney si všimli veľmi zvláštne zvieratko žijúce vo vode. Hladká pokožka, chvost ako bobor, mäkký kačací zobák.... Bola to akási kombinácia plaza, ryby, vtáka a cicavca...Prekvapený Guvernér novej kolónie poslal vzorku vedeckej komunite do Anglicka na štúdium. Tí to však zamietli ako šikovnú zlátaninu nejakého čínskeho podvodníka — taxidermistu. Trvalo to nejaký čas, kým veda potvrdila, že skutočne ide o novoobjavené zvieratko, ktorému dali meno Platypus– vtákopysk.
Niektoré zvieratká a veci v Austrálii sú kuriózne a unikátne. ...iné zas sú absolútne naopak.
Ako napríklad labute. Tie sú unikátne tiež ... Sú čierne!
Podobne je to i s nočnou oblohou... Ak sa večer s niekym prechádzate a pozriete sa na oblohu, zistíte, že je iná ako v Európe. Darmo by ste mu chceli ukázať Veľký voz a Malý voz, nedajbože Severku (či Polárku). Niet jej, tu sa orientujeme na juh, a preto hľadajte Južný kríž.
Zvolíme si pomyselnú čiaru medzi dvomi najbližšími hviezdami Alfa a Beta Centauri (mimochodom po Slnku najbližšie hviezdy k našej sústave), potom ďalšiu čiaru dlhším ramenom kríža, a kde sa tieto dve stretnú, je nebeský južný pól.
Južný kríž sa nachádza ako symbol i v Austrálskej zástave.
A mesiac? Čuduj sa svet... mňa učili, že keď mesiac je v tvare D – tak je nov a dorastá a keď v tvare C – cúva. Takže mesiac tvorí v Európe D-O-C (To O je spln )
Tu však je to opačne. Ak je v tvare C, tak dorastá a keď je v tvare D, tak cúva... C-O-D.
A keby len to, on má úplne inú tvár, je akosi hore nohami! (Teraz už chápem, prečo nás volajú protinožci!)
Všetko naopak :-)
Asi aj Slnko, teda tie škvrny, ale tie voľným okom nevidíme. Samozrejme, toto platí pre celú južnú pologuľu.
A keď sa podívate na náš svet z mesiaca, a si všimnete Austráliu, ako tam dole visí... niekorých určite napadne otázka: Ako je to možné, že tí protinožci nepopadajú do priestoru ? :-)